Існує думка, що реформа децентралізації завершилася у 2020 році, коли відбулися місцеві вибори. Але насправді це не так. Підкоригували адміністративно-територіальний устрій, наскільки це можна було без змін у Конституції. Передали велику частину повноважень на місця. Добре, що заодно значний перелік надходжень залишили за місцевими бюджетами. Та, мабуть, з великих змін це все.
Зрозуміло, що залишилася ще низка питань, через наявність яких реформу децентралізації не можна вважати завершеною. Розпочався тривалий період доопрацювань.
Деякі законодавчі ініціативи не рушили з місця ще навіть з 2019 року. Деякі, нарешті, були підтримані парламентом і їх навіть підписав Президент, але через воєнний час такі законодавчі акти наберуть чинності лише після його завершення. Деякі зміни вже почали працювати. Але є й такі законопроєкти, на ухвалення яких чекають у 2025 році.
Послуговуючись публікацією на платформі «Децентралізація», розглянемо прогнозовані законодавчі зміни у сфері місцевого самоврядування на цей рік.
Розпочнемо із законопроєкту №4298 щодо внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації». Питання актуальне, адже після 2020 року стало важко зрозуміти, яка ж роль у районних адміністрацій. Цей законопроєкт перекладається з місця на місце вже четвертий рік, але руху ніякого. Очевидно, що на фоні воєнного стану реформування місцевих адміністрацій – це складне питання. Але міжнародні партнери очікують ухвалення рішення до березеня 2025 року.
Є велика ймовірність, що до кінця року буде підписано й законопроєкт №6319 щодо внесення змін до Закону України «Про органи самоорганізації населення». Принаймні, це буде логічним продовженнями минулорічної законодавчої тенденції із вдосконалення народовладдя та покращення прозорості ОМС.
Багато громад очікують на ухвалення законопроєкту №10284, який пропонує дозволити доплачувати працівникам ОМС, обласних та районних адміністрацій з коштів, залучених через проекти міжнародного співробітництва. Суть в тому, що у бюджети проєктів, які фінансуються міжнародними донорами, можна закладати винагороду учасника. Однак, згідно з чинним законодавством, посадові особи не мають права отримувати доходи, окрім зарплати та ще з кількох джерел (наприклад, від наукової та творчої діяльності). Законопроєкт покликаний стимулювати участь працівників ОМС до міжнародної співпраці та заохочувати молодих спеціалістів працювати у сфері місцевого самоврядування.
Також близькими до ухвалення є ще кілька законопроєктів, але вони радше корегують моменти, які з певних причин не врахували під час ухвалення недавніх законів чи змін до законів.