Арбітражне (експертне) визначення якості насіння і садивного матеріалу

До уваги суб’єктів господарювання, фізичних осіб  та юридичних осіб відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Київській області надає роз’яснення щодо Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу

Відповідно до ст. 23. ЗУ «Про насіння та садивний матеріал» арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу може здійснюватися на вимогу споживача або суб’єкта насінництва та розсадництва центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва. В нашій області центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва є відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (03028 м. Київ, вул. Саперно-Слобідська, 8).

Постановою КМУ №615 від 18 серпня 2017р затверджено Порядок арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядок оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу.
Порядок арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу визначає процедуру арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу. Арбітражне визначення проводиться територіальним органом Держпродспоживслужби за заявою фізичної особи – підприємця -або юридичної особи.
Арбітражному визначенню підлягає придбане насіння або садивний матеріал за наявності сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, або сертифіката, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу (далі – сертифікат), документа за результатами аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого заявнику, у разі розбіжності показників якості насіння або садивного матеріалу на величину, що перевищує допустимі відхилення.
Арбітражне визначення проводиться:
– посівних якостей насіння (крім плодових та горіхоплідних культур) – за чистотою (за винятком вмісту обрушених зерен), вмістом домішок насіння інших видів (за винятком отруйних бур’янів, карантинних об’єктів, інших видів кормових трав, пелюшки у насінні гороху, плосконасінної вики у сочевиці), вмістом склероціїв білої і сірої гнилей у насінні соняшнику, схожістю, одно- і багаторостковістю насіння буряків, життєздатністю (тільки для насіння озимих культур, що висівається у рік збирання врожаю);
– посівних якостей насіння плодових та горіхоплідних культур – за чистотою, масою 1000 насінин, життєздатністю;
– товарних якостей садивного матеріалу багаторічних рослин – за збудниками грибкових і бактеріальних хвороб, вірусами та мікоплазмою.
У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
Територіальний орган Держпродспоживслужби не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після завершення арбітражного визначення видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”, з яким заявник може звернутись до суду або написати звернення до територіальний органу Держпродспоживслужби
Порядок оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу визначає процедуру оформлення заяв фізичною особою – підприємцем або юридичною особою для проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу.
У разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, заявник не пізніше 10 календарних днів з дня придбання звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката. Орган з оцінки відповідності аналізує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу та видає аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) органу із сертифікації документ щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу.
У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, зазначені у додатках S, W, Z до ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) органу із сертифікації повідомляє заявнику та передає йому документ щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу.
Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до територіального органу Держпродспоживслужби заяву не пізніше десяти календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.
До заяви додаються копії:
– сертифіката;
– документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.

Наталія ЛЕЩЕВА
г
оловний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва,
розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області

 

Попередній запис
Захитіть себе: лептоспіроз
Наступний запис
«Виходь на світло!»
Вам також може сподобатися
Меню