Чи може ТЦК та СП виписати штраф?

ТЦК та СП – це територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).

ТЦК та СП мають право розглядати справи та накладати стягнення (інакше кажучи – штрафувати) за трьома статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення

 • ст. 210 – Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
 • ст.210-1 –  Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
 • ст. 211- Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності.

Найрозповсюдженішими зараз є притягнення до відповідальності саме за порушення правил військового обліку.

Під це визначення підпадають невиконання військовозобовʼязаним, призовником чи резервістом обовʼязків, покладених на них Правилами військового обліку.

Наприклад, незʼявлення до ТЦК та СП за викликом, неповідомлення про зміни облікових даних, несвоєчасна постановка на облік тощо.

Усі три статті передбачають єдине можливе покарання – штраф, а от розмір штрафу залежить від багатьох факторів, але не може перевищувати верхньої межі, зазначеної у відповідній статті.

За порушення Правил військового обліку максимальний штраф становить у сумі  1700 грн.

Якщо при візиті до ТЦК та СП вас повідомлять про штраф та видають реквізити для оплати штрафу, то не треба відразу “бігти” його оплачувати.

Дуже розповсюдженим є такий сценарій: при візиті до ТЦК та СП військовозобовʼязаному видають папірець з реквізитами та написаною сумою штрафу.

Це не відповідає процедурі, передбаченій законодавством, і може свідчити про зловживання працівниками ТЦК та СП своїми правами.

Процедура має бути такою:

 1. Представниками ТЦК та СП складається протокол, в якому фіксується суть допущеного порушення.
 2. Протокол видається або направляється поштою військовозобовʼязаному із повідомленням, коли і де буде розглядатись адміністративна справа. Тобто сам факт складання протоколу ще не означає притягнення до відповідальності! Для розгляду справу запрошують і самого військовозобовʼязаного.
 3. У призначений день та час керівник ТЦК та СП розглядає справу, в тому числі вислуховує військовозобовʼязаного, якщо він зʼявився, та вивчає його письмові пояснення, якщо вони подані. За результатом розгляду, якщо керівник дійде висновку про наявність підстав для притягнення військовозобовʼязаного до відповідальності, керівник ТЦК та СП виносить постанову, якою, крім іншого, визначено розмір штрафу, вручає її військовозобвʼязаному або направляє поштою.
 4. Військовозобовʼязаний, який не згоден із постановою, має право оскаржити її до суду.

Отже, підставою для сплати штрафу може бути лише постанова, підписана керівником ТЦК та СП, про притягнення до адміністративної відповідальності. Папірець з реквізитами такою підставою не є! У випадку, якщо вам видають лише папірець з реквізитами на оплату, то вимагайте видати вам саме постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, яку можна оскаржити в суді.

Консультацію підготувала завідувач сектору “Броварське бюро правової допомоги” – Марина Губська.

Єдиний номер контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Також додатково повідомляємо, що отримати правову допомогу можливо дистанційно:

 • у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
 • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR або завантажити мобільний застосунок «Твоє право» за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;
 • у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html;
 • правові консультації також можна переглядати на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.
Попередній запис
Ваучер на навчання за сприяння державної служби зайнятості
Наступний запис
“Фільтр”. Оминай цей телеграм-канал!
Вам також може сподобатися
Меню