Якщо формувати список туристичних локацій Придесення, то в ньому одне з перших місць обов’язково належатиме музею Літківського ліцею ім. М. П. Стельмаха.
Його історію можна розпочинати з 1982 року, коли до місцевої школи на роботу влаштувався випускник історичного факультету педагогічного інституту ім. Горького (зараз це Український державний університет ім. Михайла Драгоманова) Сацьків Ярослав Франкович.
Хлопець народився на Львівщині, але доля так визначила, що він потрапив у прекрасне придесенське село на Броварщині. Коли приїхав у Літки, то воно здалося унікальним та особливим: річка, пароплави, ракети по Десні, багато озер, ліси. Умови роботи під керівництвом тодішнього директора Матвієнко Ганни Олександрівни були чудові. Окрім того, досить нова і сучасна школа, будівництво якої завершили лише у 1967 році.
Ярослав Франкович пригадує, що у той час у газеті «Нове життя» друкувалося багато цікавої історичної інформації про Літки. Це ще більше пробудило в ньому бажання плідно зайнятися вивченням історії села.
Під час навчання в університеті Ярослав Франкович брав активну участь у науковій діяльності. Цей досвід став в нагоді під час дослідження історії Літок, вивчаючи архівні матеріали та розмовляючи з місцевими жителями.
Приємно, що ідея дослідження села сподобалася учням. Це все з часом переросло в ініціативу створення краєзнавчого музею. Так, на той час у багатьох школах чи клубах існували музеї трудової слави. Це було досить логічно. Взяти для прикладу, навіть Літки. Місцевий колгосп і окремі літківці досягали значних результатів в трудовій діяльності, що відзначалося на рівні республіки та всього радянського союзу. Але ж окрім колгоспу та трудових досягнень літківців, історія села наповнена багатьма іншими фактами та історичними подіями. І чим глибше у дослідження занурювався Ярослав Франкович зі своїми учнями, тим більше дізнавалися нових деталей про історію села.
Ярослав Франкович помітив, що у місцевих жителів дуже багато речей з вишитими візерунками. Згодом було кинуто клич приносити вишивку з метою формування майбутнього музею. Люди радо відгукнулися. Виявляється, що літківською вишивкою цікавився Михайло Стельмах, який вчителював напередодні Другої світової війни в місцевій школі. Тоді разом з дітьми він проводив етнографічні дослідження, укомплектувавши в результаті 9 альбомів (раніше про це розповідав Музиченко Олександр Дмитрович). За допомогою знайомої науковиці та академіка Кари-Васильєвої Тетяни Валеріївні Ярослав Франкович зміг потрапити до архівів, де зберігаються ці альбоми.
Михайло Стельмах – це окремий великий пласт історії Літок, який потребує окремого опису.
Окрім того, великий проміжок історії села пов’язаний із цеховими братствами, розвитком ремесел та створенням на початку 20 століття Кредитового товариства Трохимом Королем, про що у своїй статті згадував Музиченко Олександр Дмитрович (випуски №21(69) та №22(70) газети «Вісника Придесення» за серпень-вересень 2021 року).
Ярослав Франкович зазначає, що чумакування та ярмаркування теж відігравали значну роль у розвитку Літок, про що говорить дослідження історичних документів.
Таким чином, теоретичні матеріали та експонати для потенційного музею поступово накопичувалися.
Настав 2006 рік. У цей час Президентом України був Віктор Ющенко. Мати його дружини Катерини родом з Літок. У роки Другої світової війни молода жінка стала остарбайтером. У 1956 році Софія з чоловіком Михайлом переїхали з Німеччини до США, де й народилася Катерина. Родина Ющенків кілька разів приїжджали у Літки. І навіть два роки поспіль напередодні поїздки в Крути Віктор Андрійович та інші представники вищого державного керівництва брали участь у урочистостях на Літківському Кургані.
Ці події послужили приводом для створення краєзнавчого музею, ідея якого вже давно визрівала. Місцем для його облаштування став кабінет, де раніше розташовувався музей трудової слави. Почесні гості були вражені. Це надихнуло Ярослава Франковича, вчителів та учнів більше уваги приділяти розвитку музею.
Зараз музей знаходиться у двох кімнатах, де окремо представлено історію села та історію школи (цей відділ з’явився у 2022 році). Окрім того, частина експонатів знаходиться у фондосховищі, завдяки чому музей відповідає вимогам щодо державної реєстрації.
Створення музею припадає на період, коли подібним ініціативам приділялося багато уваги з боку керівництва Броварського району і подібні об’єкти рекомендувалося облаштовувати у кожній школі.
Ярослав Франкович доповнює, що під час вивчення історії краю використовують не тільки фонди музею, але й організовуються туристичні маршрути шляхами історичних подій.
Звичайно, що з розвитком цифрових технологій інтерес у юного покоління до музею зменшується. Але всеодно він відіграє важливу роль під час вивчення історії України та краю.
Незабутнім етапом історії музею та школи була Мобільна галерея історичної пам’яті, яку літківці почали демонструвати у 2014 року у школах не лише Київщини, але й Чернігівщини.
Ярослав Франкович зазначає, що в планах створити ще один відділ музею, який буде присвячений нинішній російсько-українській війні.
Більше інформації про музей та історію Літок можна дізнатися з відео.