20 січня 2023 року жителі Придесення стали свідками унікального природного явища – льодохід по річці Десна, в результаті якого утворився льодяний затор, що спричинив підтоплення в прибережній зоні (особливо це було відчутно в межах сіл Пухівка та Зазим’я).
Як повідомив начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення, правоохоронної та мобілізаційної діяльності Зазимської сільської ради Ткачук Андрій Леонідович, саме явище підтоплення для нашої місцевості є закономірним, тому що частина Придесення знаходиться в зоні прогнозованого затоплення Київського водосховища («Київського моря») відповідно до нормативів 1983 року. При цьому, варто відмітити, що так звана стара забудова наших сіл в основному знаходиться на підвищеннях, що убезпечує раніше збудовані будинки від можливих паводків. Однак, у зв’язку зі збільшенням сіл та незнанням новими жителями громади про примхливий характер Десни, значна частина нової забудови, яка знаходиться поблизу річки та її приток, цього разу зазнали підтоплення.
Враховуючи швидкі темпи зростання рівня Десни в межах Придесення, було прийнято рішення вдатися до кардинальних та швидких дій. Завдяки оперативності Андрія Ткачуку, вдалося майже відразу звернути увагу обласного керівництва на проблему в нашій громаді. Адже в деяких місцях допустимий рівень води перевищував 3 метри, почалося затоплення приватних домоволодінь.
Для ліквідації льодового затору було задіяно водолазів, саперів, ДСНС, військових. Було здійснено кільканадцять потужних підривів льоду. Три доби розбивав та буксирував лід в напрямку гирла Десни криголам.
Ця подія привернула увагу жителів з інших областей України. На місці події знімали відеосюжети майже всі найбільші телеканали нашої держави.
Андрій Леонідович зазначив, що практично щороку на Десні утворюються льодові затори. Зазвичай це фіксується на останніх 5-6 кілометрах перед гирлом річки. Наприклад, в 2019 році в районі села Погреби утворився льодовий затор протяжністю 700 метрів. Тоді рівень Десни піднявся до 2 метрів, що не було відчутно жителям громади. Значний льодовий покрив Десни в районі її гирла спричинений тим, що швидкість течії близько 25-30 км/год (400-500 куб.м води за секунду), а перед впаданням в Дніпро швидкість зменшується до 2 км/год.
Цьогорічна проблема виникла через значний перепад температур – від 13 градусів морозу до 13 градусів тепла. Утворився лід, який швидко почав ламатися та під дією течії налягати пластами один на одного. 20-21 січня було зафіксовано льодовий затор протяжністю понад 7 км. Станом на ранок 24 січня рівень води майже в усіх прибережних зонах громади опустився до допустимого.