В умовах воєнного стану у питаннях розвитку громади важко сподіватися лише на власну спроможність. Аналізуючи структуру місцевого бюджету за останні роки, видно, що видатки на соціальне забезпечення жителів громади та підтримку військових мають тенденцію до зростання.
Також на реалізацію проєктів розвитку зараз впливають певні обмеження щодо фінансування за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, навіть для втілення в життя ініціатив, які матимуть вагомий соціальний ефект, доводиться звертатися до меценатів та різних організацій.
Завдяки порозумінню з місцевими підприємцями вдається вирішувати значну кількість питань. Хтось на основі звернення допомагає жителям, які опинилися в складних життєвих обставинах. Хтось допомагає з благоустроєм громади. Багато представників бізнесу активно долучаються до благодійних заходів на підтримку військових. Деякі військові збори закриваються виключно завдяки підприємцям. Також варто не забувати великий внесок у розвиток інфраструктури, який був зроблений Олександром Шпигом у 2024 році.
Але й цього є недостатньо, щоб вирішити всі виклики, які виникають перед громадою.
Вивчаючи досвід інших громад, розуміємо, що значний вплив на їхню спроможність та розвиток мають налагоджені зв’язки з іноземними громадами та співпраця з міжнародними організаціями.
У 2024 році ми почали більш активно працювати у сфері залучення підтримки закордону.
Спільно з БФ «Місія Хансена в Україні» та ТОВ «УВТ ГРУП» (за підтримки Київської обласної військової адміністрації) почали працювати над амбітним соціальним проєктом в с. Пухівка. На жаль, зараз він перебуває на паузі, що викликано рішенням Державного департаменту США щодо надання фінансової допомоги іншим державам.
Також не відома доля проєкту з будівництва універсального майданчику в с. Літки, який було запропоновано на конкурс «Громада на всі 100», у зв’язку з призупиненням діяльності USAID.
У 2024 році керівництво громади взяли участь у кількох зустрічах з представниками інших держав та міжнародних організацій.
Спільно з ГО «Громадська ініціатива Луганщини» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» було розроблено Стратегічний план розвитку громади та Статут.
Зараз громада долучилася до програми Сities4Cities з метою встановлення побратимських зв’язків з муніципалітетами Німеччини.
Також встановили плідну співпрацю з ULEAD.
Сьогодні пріоритетними напрями роботи, в яких передбачається залучення міжнародної підтримки, зокрема, є:
- будівництво укриття в дошкільному закладі «Академія дитинства»;
- добудова адмінприміщення з укриттям з метою розміщення ЦНАП та оптимізації роботи ОМС;
- запровадження ініціатив з розвитку бізнес-середовища, а також громадянського суспільства;
- реалізація соціальних та економічних ініціатив в кожному селі громади;
- покращення рівня безпеки в громаді (зокрема, через оновлення автопарку СПК та створення Центру безпеки);
- будівництво соціального житла;
- сприяння у створенні реабілітаційного центру для військових тощо.
Якщо ви маєте контакти з іноземними муніципалітетами та ефективний досвід співпраці з міжнародними організаціями (зокрема, щодо реалізації «твердих» проєктів), будемо вдячні за відгук та допомогу.