У зв’язку з випадками звернень громадян до сільської ради щодо безконтрольного вигулу собак на території громади, нагадуємо особливості утримання домашніх тварин.
Відповідно до законодавства України, а саме ст. 180 Цивільного кодексу тварини є особливим об’єктом цивільних прав, на яких поширюється правовий режим речі, тобто собака є майном, об’єктом права власності.
Статтею 12 Закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» визначено, що шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує.
Отже, якщо у собаки є господар, то він і нестиме відповідальність за напад такої тварини на людину (адміністративну, цивільну, а у деяких випадках і кримінальну).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» особа, яка утримує домашню тварину, зобов’язана:
- забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям, відповідно до вимог цього Закону;
- дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина (місце постійного утримання), та норм співжиття.
Особи, які утримують домашніх тварин, мають право з’являтися з ними поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх).
Супроводжувати домашню тварину може особа, яка досягла 14-річного віку.
Особа, яка супроводжує тварину, зобов’язана забезпечити:
- безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною;
- безпеку супроводжуваної домашньої тварини;
- безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою;
- наявність повідка для здійснення вигулу собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров’я людини, поза місцем постійного утримання таких тварин, а також намордника на собаках порід, що включені до Переліку небезпечних порід собак, що затверджується Кабінетом Міністрів України;
- наявність на домашній тварині нашийника з ідентифікуючими позначками.
При супроводженні домашніх тварин не допускається залишати їх без нагляду.
Відповідальність
За порушення правил тримання тварин законодавством передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи не зареєстрованих собак, або приведення у громадські місця, або вигулювати собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах яких зроблено спеціальну відмітку) чи у невідведених для цього місцях тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією тварин і на посадових осіб – від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.2 ст.154 КУпАП).
Адміністративна відповідальність за тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами ст.152, 153 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил благоустрою території міста (штраф від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), за знищення або нанесення шкоди зеленим насадженням (штраф від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів).
Необхідно звернути увагу на те, що у випадку заподіяння домашньою твариною тілесних ушкоджень, заходи цивільної відповідальності будуть застосовуватися паралельно з заходами, передбаченими ч.2 ст.154 КУпАП або ст.121, 122, 125, 128 Кримінального кодексу України (нанесення тілесного ушкодження).
Встановлено адміністративну відповідальність за неприбрані власником тварини її екскрементів у громадському місці. Штраф становить від 170 до 340 грн, за друге порушення – 340-510 грн.
За вигул собак у не відведених для цього місцях власнику загрожує штраф від 170 до 340 грн.