Фінансова спроможність громади залежить від бізнес-активності на її території. Так, згідно з даними платформи «Децентралізація», податкові надходження до місцевих бюджетів складають понад 60%.
Найбільша частка тут належить податку на доходи фізичних осіб та єдиному податку.
Наявність потужних підприємств та суб’єктів господарювання загалом залежить від низки факторів, серед яких можна виокреми: наявність сировинної бази, географічне розташування, близькість ринків збуту, наявність кваліфікованої робочої сили тощо. Але не мало важливим є наявність порозуміння з громадою та місцевою владою. Інколи це вирішальний фактор. Тому ОМС повинно бути зацікавленим у розвитку бізнес-середовища на своїй території.
Найпростіший спосіб – це наявність зрозумілої та ефективної комунікації між бізнесом та місцевою владою, а також, не порушуючи чинне законодавство, сприяти у вирішенні питань, які стримують чи заважають підприємницькій діяльності. Перелік інструментарію тут великий: від інформаційної підтримки під час пошуку працівників на підприємство до, наприклад, врахування рекомендацій бізнесу під час оновлення генерального плану населеного пункту.
Слід не забувати про місцеві податки та збори. Місцева рада може врахувати побажання підприємців щодо пільг під час оподаткування.
Органи місцевого самоврядування мають можливість надавати фінансову підтримку бізнесу, який працює на її території. Основним законодавчим актом, що регулює питання надання фінансової підтримки бізнесу є Закон України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні». У Законі передбачено, що органи місцевого самоврядування мають право надавати фінансову підтримку бізнесу за рахунок коштів місцевого бюджету і мають право самостійно визначати види фінансової підтримки крім тих, які заборонені законодавством. Законом також передбачено, що фінансова підтримка бізнесу може надаватися, якщо вона передбачена відповідною місцевою програмою, якою визначено механізм надання цієї підтримки.
Інструментами фінансової підтримки бізнесу, які можуть використовувати ОМС, є: гранти, ваучери, відшкодування відсотків за кредитами, поворотна фінансова допомога тощо.
Значний вплив на спроможність громади має наявність чіткої сформованої інвестиційної політики в громаді. Інвестиційний паспорт громади – це стратегічно важливий документ у роботі по залученню інвестицій до територіальної громади, який містить актуальні дані про інвестиційний потенціал громади з метою презентації її інвестиційних пропозицій та можливостей для залучення інвестора та досягнення економіко-соціальних ефектів розвитку цієї територіальної одиниці.
Також в умовах війни громади мають змогу розмістити на своїй території релоковані підприємства. На даний час цим можуть скористатися області заходу України.