Про комунальні підприємства

Важливою складовою діяльності органів місцевого самоврядування є забезпечення благоустрою громади та надання відповідних комунальних послуг населенню.

Відповідно до статті 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста, безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, утворюють комунальні підприємства.

Варто зазначити, що в Україні існує три форми власності: загальнодержавна, комунальна й приватна.

Відносини ОМС з комунальними підприємствами будуються на засадах їхньої підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. До відання виконкомів органів сільських, селищних і міських рад згідно з їхніми повноваженнями з управління комунальною власністю належить встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків комунальних підприємств, а також заслуховування звітів про роботу їхніх керівників.

Поняття «комунальне підприємство» використовується в двох значеннях. Первісним є те, що це самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який може здійснювати виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність із метою одержання відповідного прибутку (доходу).

Часто поняття «комунальне підприємство» використовується у вузькому значенні – як житлово-комунальне господарство.

Наприклад, у Зазимській громаді функціонує кілька комунальних закладів/установ/організацій. Але під комунальним підприємством більшість розуміють саме Комунальне підприємство «Добробут», в зону відповідальності якого входить багато напрямів роботи:

  • благоустрій території громади;
  • вивіз твердих побутових відходів;
  • водопостачання та водовідведення деяких житлових будівель;
  • благоустрій кладовищ тощо.

9 січня 2025 року Верховна Рада підтримала законопроєкт №6013 (станом на 19.02.2025 р. не підписано Президентом), що суттєво вплине на роботу комунальних підприємств у громадах. Їх можуть трансформувати у товариства з обмеженою відповідальністю чи акціонерні товариства. Окрім того, передбачається ліквідація Господарського кодексу України.

Прийняття цього законопроєкту викликало резонанс у суспільстві. Найбільша проблема в тому, що його не було обговорено з громадами, не враховано їхні побажання та взагалі не пояснили всіх переваги і недоліків цієї ініціативи.

Відповідно до законопроєкту, чинні комунальні підприємства лишаються, або можуть за бажанням трансформуватись в нову форму протягом 3,5 років,  але нові можуть бути створені вже тільки у вигляді товариств зі стовідсотковою власністю громади.

Зараз Всеукраїнські асоціації громад детально вивчають документ з метою надати пропозиції до нього постатейно.

 

Попередній запис
Як Національна служба здоров’я України оплачує амбулаторні послуги в 2025 році?
Наступний запис
Вічна пам’ять Мисюті Олександру Івановичу!
Вам також може сподобатися
Меню