У пункті 52 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що до компетенції місцевих рад відноситься створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби, а також пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та/або добровільної пожежної охорони.
Також стаття 62 Кодексу цивільного захисту України зазначає, що органи місцевого самоврядування можуть створювати пожежно-рятувальні підрозділи для забезпечення місцевої пожежної охорони, якщо відсутні державні пожежно-рятувальні підрозділи.
Фінансування та матеріально-технічне забезпечення пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
У 2017 році Державною службою з надзвичайних ситуацій підготовлено та опубліковано Методичні рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо організації та забезпечення пожежної безпеки на території об`єднаних територіальних громад.
Окрім того, у Кодексі визначається таке поняття як «добровільна пожежна охорона», головною відмінністю якої від місцевої пожежної охорони є участь відібраних та підготовлених жителів громади у здійснені протипожежних та інших заходах з ліквідації надзвичайної ситуації на добровільних засадах без відповідного працевлаштування.
Слід зазначити, що однією з важливих складових реалізації реформи децентралізації є гарантування належного рівня безпеки життєдіяльності громадян. Відповідно до цього, було запропоновано створення центрів безпеки громадян. Це будівлі, в яких під одним дахом можуть бути розміщені декілька служб, котрі виконують функції у сфері забезпечення безпеки життєдіяльності населення (місцева пожежна команда та/або комунальна аварійно-рятувальна служба, підрозділи служби екстреної медичної допомоги, приміщення для роботи поліцейського офіцера громади).
У нашій громаді сьогодні функціонує 5 сільських пожежних команд, участь яких у збережені майна та життя людей важко переоцінити. У переважній більшості випадків вони перші прибувають на виклик. А в екстренних випадках ціна кожної хвилини – це чиєсь життя та здоров’я. Лише за 2024 рік місцевими рятувальниками локалізовано 506 пожеж (для прикладу, у 2023 було 215).
У планах є створення Центру безпеки. Існує потреба в оновлені спецтехніки. Відбувається будівництво пождепо в центрі села Пухівка.