З 2018 року в Україні триває медична реформа. Її суть — змінити систему фінансування закладів охорони здоров’я таким чином, щоб кожен українець міг безкоштовно отримати чіткий перелік медичних послуг та ліків, а лікарі були фінансово мотивовані надавати якомога кращі послуги.
Реформа передбачає фінансування медичних установ за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Це означає, що кожен пацієнт, який обрав свого сімейного лікаря, має право безкоштовно отримати визначений перелік медичних послуг, який зростає із віком пацієнта. Вартість наданих послуг держава компенсує медзакладу.
З квітня 2018 року в нашій країні триває кампанія з укладання декларацій з лікарями первинної ланки — сімейними лікарями, педіатрами та терапевтами. Пацієнт, який уклав декларацію з лікарем, отримає гарантовану державою безкоштовну первинну медичну допомогу.
Центри первинної медико-санітарної допомоги для фінансування у 2019 році уклали договори на обслуговування населення з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Відтоді НСЗУ забезпечує прозору та пряму оплату за надані послуги медичним установам або лікарям, а також контролює якість цих медичних послуг.
Первинна медико-санітарна допомога — медико-санітарна допомога, яка передбачає консультацію лікаря, забезпечує профілактику, діагностику і лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь та інших станів, проведення індивідуальних санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, медичної профілактики захворювань, гігієнічного виховання та санітарної просвіти населення, реалізацію прав людини щодо охорони здоров’я дитини, матері та батька, а також направлення пацієнтів на отримання вторинної, третинної медичної допомоги та санаторно-курортного лікування.
За умови наявності у пацієнта відповідних медичних показань за направленням, виданим лікарем, подається планова спеціалізована (вторинна) та високоспеціалізована (третинна) медична допомога. Зазначене направлення не є обов’язковим.
Первинна медико-санітарна допомога подається переважно сімейними лікарями або дільничними терапевтами і педіатрами.
Обсяги та порядок подання первинної медико-санітарної допомоги встановлюються центральним органом виконавчої влади в сфері охорони здоров’я.
Первинна медико-санітарна допомога є основною, найбільш наближеною до населення ланкою медичної допомоги. Якість надання первинної медичної допомоги значно залежить також від діяльності ОМС.
Зокрема, стаття 13 Закону України «Про систему громадського здоров’я» визначає повноваження ОМС у сфері громадського здоров’я. Зокрема, вони затверджують та фінансують виконання місцевих програм громадського здоров’я, беруть участь у розробленні та виконанні державних і регіональних програм у цій сфері.
Окрім того, стаття 89 Бюджетного Кодексу України визначає, що видатки з місцевого бюджету можуть спрямовуватися на місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, які належать відповідним територіальним громадам, місцеві програми надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Враховуючи, що сільська рада не може безпосередньо здійснювати господарську діяльність з медичної практики, повинен бути створений заклад охорони здоров’я громади як окрема юридична особа (амбулаторія чи ЦПМСД).
Рішенням сесій Калинівської та Зазимської рад наприкінці створено спільне комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Калинівської селищної ради. В структуру Центру, зокрема, входять 5 медичних амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 1 фельдшерський пункт, які розташовані в Зазимській громаді.