У 2019 році в Україні стартував проєкт «Поліцейський офіцер громади». На фоні реформи децентралізація втілення такого проєкту було логічним та очікуваним.
26 листопада 2020 року відбулася історична подія в Зазимській громаді – відкриття поліцейської станції громади. Це перший реалізований проект «Поліцейський офіцер громади» в Броварському районі.
Національна поліція, яка була ініціатором, так визначає його мету: забезпечення кожної громади офіцером, який працюватиме на території цієї громади, знатиме проблеми громади та спільно їх вирішуватиме.
Проєкт став частиною ширшої міжнародної практики під назвою «community policing». Тісна співпраця поліцейських з громадянами активно практикується в США, Великій Британії, Франції та інших країнах.
Проєкт реалізується спільно громади та Національної поліції.
До зобов’язань Національної поліції відносяться:
- надання автомобіля, спецзасобів, необхідного обладнання;
- обслуговування поліцейським тільки його громади;
- постійне перебування офіцера на території громади;
- акцент на превенції – щоденний контакт з людьми;
- звітування про свою діяльність перед громадою;
- прозорий внутрішній відбір;
- навчання за міжнародними стандартами.
До зобов’язань громади відносяться:
- забезпечення приміщенням під робоче місце (поліцейська станція або центр безпеки);
- меблі та оргтехніка;
- службовий автомобіль (за можливості);
- службове житло (за можливості);
- паливно-мастильні матеріали.
Поліцейські офіцери громади мають наступні завдання:
- Здійснення профілактичної роботи, спрямованої на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень.
Це може бути: патрулювання; бесіди з мешканцями; проведення тематичних лекцій для навчальних та трудових колективів; адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі.
- Виявлення причин та умов, що призводять до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття у межах компетенції заходів для їх усунення.
Подання запитів та пропозицій до органів влади, щодо можливості усунення таких причин та умов, є основним інструментом виконання цього обов’язку.
- Вжиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров’ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення.
Безпосереднє реагування на вчинення правопорушень, його припинення, затримання порушника, надання домедичної допомоги постраждалим.
- Здійснення своєчасного реагування на раніше подані заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Це основна рутинна робота поліцейського офіцера громади – розгляд заяв, які були подані громадянами самому поліцейському, у відділку поліції, чи працівнику ГРПП. Збір матеріалів (пояснень, доказів, довідок і т.д.) для передачі їх на розгляд суду, або іншого компетентного органу.
- У випадках, визначених законом, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, прийняття рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечення їх виконання.
- Вжиття заходів для запобігання та протидії домашньому насильству і його припинення.
- Здійснення контролю за дотриманням правил дорожнього руху його учасниками та правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Поліцейський офіцер громади на основі ЗУ Про Дорожній Рух та ст. 35 ЗУ Про Національну Поліцію має право зупиняти транспортні засоби, перевіряти документи осіб які в ньому знаходяться, а також розглядати адміністративні справи про порушення правил дорожнього руху.
- Вжиття всіх можливих заходів для надання невідкладної, зокрема домедичної та медичної, допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров’я, а також особам, які постраждали від торгівлі людьми.
Кожен поліцейський офіцер громади під час свого навчання, в обов’язковому порядку проходить курси екстреної медичної допомоги, та має необхідні знання і навички, які допомагають врятувати людське життя в разі загрози.
Участь у межах повноважень, передбачених законом, у здійсненні заходів, спрямованих на соціальну адаптацію осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі.
У нашій громаді поліцейська станція знаходиться в с. Погреби. Також було завершено роботи з ремонту та облаштування полійцейської станції в Рожнах, але вона поки що повноцінно не працює. Є значна потреба у поліцейських офіцерах громади.