Українські народні традиції та обряди – це цінна спадщина світової культури. Це унікальність, наповнена релігійністю, містичністю та народною творчістю, між якими проходить ледь помітна грань. Завдяки цьому наш обрядовий календар наповнений великою кількістю різних настроїв, емоцій та вражень.
Найдовшим періодом з різними обрядовими дійствами є новорічно-різдвяний цикл. Тут і очікування Святого Миколая дітками, і приготування 12 пісних страв та куті на Святвечір, і обрядовість на Маланки та Василя, і Голодна кутя та купання на Водохреще… І це лише поверхневий опис.
Та, мабуть, найбільш очікуваними є колядки, щедрівки та засівки. Зараз ці обрядові піснеспіви переживають певний історичний перелом: з одного боку, колядників стає менше, але з іншого – якщо колядники і ходять, то це справжнє насичене театралізоване дійство. Куди там Хелловіну братися!
Щоразу колядники все більш серйозніше підходять до підготовки вертепу. Часто їм допомагають досвідчені дорослі, вносячи в дійство цінну історично-культурну звичаєвість та наповнюючи її елементами, які будуть цікаві та зрозумілі сучасникам. Для прикладу, вчителька Зазимського ліцею «Академія успіху» Книш Ірина Іванівна допомогла учням 10 та 11 класів організувати різдвяний вертеп для школярів. Ця театралізована постановка настільки сподобалася зазимськім ліцеїстам, що вони вирішили на Різдво показати її своїм односельцям. А через тиждень шкільний вертеп також пройшовся по зазимським будинкам із щедрівками.
Очевидно, що такий серйозний підхід колядників не залишив байдужими господарів. Та варто зауважити, що зі всіх зібраних коштів вони зробили внесок в нашу Перемогу! Близько 9 тисяч гривень з колядок було перераховано на придбання автомобіля для підрозділу Чижа Андрія, а близько 10 тисяч гривень зі щедрівок – на ремонт автомобілів для ЗСУ, які напередодні наші волонтери привезли з пекельного фронту.
Приємно, що наша молодь є свідомою та освіченою! За останній рік ми всі подорослішали не на один рік, а на цілу епоху. Епоху радянської та пострадянської брехні та перекручування історії. Історії, яку в нас намагалися вкрасти. Історії, майбутній розвиток та збереження якої залежить від нашої молоді!