Куди сплачується ПДФО

Як зазначали раніше, в більшості місцевих бюджетів найбільшим джерелом надходжень є ПДФО – податок на доходи фізичних осіб.

До сплати цього податку причетні всі працевлаштовані громадяни, а також інші категорії осіб, які отримують доходи з різних джерел.

В Україні ПДФО було запроваджено у 1992 році.

Оподатковуються такі види особистого прибутку:

  • результат трудової діяльності (наприклад, зарплата);
  • доходи ФОП від господарської діяльності;
  • роялті;
  • виграші в лотереях, розіграшах, спортивних змаганнях тощо.

Основна ставка ПДФО становить 18%. Але також з деяких видів доходів стягується ПДФО у розмірі 9, 5 або застосовується нульова ставка оподаткування (це, наприклад, під час оподаткування спадщини, отриманої від близької людини).

Також існує таке поняття як податкова пільга, яка зменшує розмір доходу, що підлягає оподаткуванню.

На даний час 64% податку на доходи фізичних осіб зараховуються в бюджет місцевої громади. Але це не стосується податку від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу.

Важливо зазначити, що ПДФО з найманих працівників підприємство-роботодавець (тобто їхній податковий агент) сплачує за місцем реєстрації підприємства у Державній податковий службі. Тобто не за місцем реєстрації (прописки) працівника.

Існує значна кількість законодавчих ініціатив щодо зміни механізму зарахування ПДФО, метою яких є зменшення диспропорції в розвитку громад.

Розглядають пропозиції щодо здійснення розрахунків сплати ПДФО у разі зміни механізму його зарахування – не за місцем розташування підприємства (роботодавця), а за місцем реєстрації платника податку.

Передбачається, що зміна механізму зарахування ПДФО за місцем реєстрації дозволить значно підвищити надходження до бюджетів невеликих за чисельністю громад. Адже часто мешканці невеликих громад працюють у великих містах, сплачуючи ПДФО в їхні бюджети. В результаті виникає значна диспропорція в надходженнях у бюджети громад, що безпосередньо впливає на їхній розвиток.

 

Попередній запис
Цікаві факти про місцеве самоврядування
Наступний запис
Сесія – 07.02.2025
Вам також може сподобатися
Меню