Поняття «місцеве самоврядування» в Україні з’явилось як юридичний термін в 1990 році. З ним пов’язано багато цікавих фактів.
Ось деякі з них:
- Найбільше депутатів (12) у процентному відношенні до числа жителів (89 осіб) було зафіксовано в одній з громад Івано-Франківської області (Посіцька сільська рада Тисменицького району). Якщо до їх числа додати сільського голову та двох працівників сільської ради – виходить, що більше, ніж кожен шостий житель має пряме відношення до органів місцевого самоврядування.
- В Україні (до початку реформи децентралізації) було 458 міських рад, 783 селищні ради, 10 279 сільських рад. Рішенням Уряду 12 червня 2020 року було визначено адміністративні центри та затверджено території 1470 територіальних громад. Проте вже 12 серпня 2020 року розпорядженням Кабінету міністрів України Соколівську громаду Черкаської області включено до Жашківської. Таким чином, в Україні стало 1469 громад.
- Міські, сільські та селищні голови вперше обирались на виборах у березні 1998 року.
- Визначальним чинником для початку реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні була проблема неспроможності органів місцевого самоврядування забезпечити потреби жителів громад. Так, громади з населенням менше 3000 жителів становили 92% від загальної кількості, з них із населенням менше 500 жителів — 11%. А дотації з державного бюджету отримували понад 90% місцевих бюджетів, при цьому дотаційність більш як половини бюджетів сягала 70%, а майже 500 громад на 90% утримувалися за кошти держбюджету.
- На світовому рівні найбільшою організацією місцевого самоврядування є “Об’єднані міста та місцеві органи влади” (United Cities and Local Governments (UCLG).
На регіональному рівні найбільшою організацією, яка представляє інтереси європейських місцевих органів влади і їх об’єднань, є Рада Європейських Муніципалітетів та Регіонів (The Council of European Municipalities and Regions (CEMR), яка поєднує 41 країну, 150 000 місцевих і регіональних урядів та налічує 60 років досвіду.